1. децембра 2016. године у просторијама Центра за социјални рад Бајина Башта, одржан је округли сто на тему „Социјалне услуге и образовање деце са сметњама у развоју“. Округли сто је био намењен особама са инвалидитетом, представницима локалне самоуправе, Дома здравља и Образовног центра Бајина Башта. Циљ округлог стола била је размена искустава и информација о развоју социјалне заштите на локалном нивоу, о социјалним услугама, а пре свега о услузи дневног боравка, као и презентација могућности унапређење квалитета подршке деци и младима са сметњама у развоју.

Скуп је отворила директорица Центра за социјални рад, Марица Вуковић, која је том приликом истакла значај који активности подршке деци и младима са сметњама у развоју имају у очувању и побољшању квалитета њиховог живота у локалној заједници.  Стручна сарадница Удружења деце са сметњама у развоју и њихових родитеља, Оливера Ђуровић, упознала је присутне с начином рада у дневном боравку за децу са сметњама у развоју, напомињујући да та установа представља базу за помоћ корисницима и подршку члановима њихових породица.

Током дискусије су договорени правци будуће сарадње у сврху унапређења социјалне заштите и квалитета подршке деци и младима са сметњама у развоју на територији општине Бајина Башта. Основна идеја је била промовисање значаја социјалних услуга у заједници, представљање постојећих података о образовању деце са сметњама у развоју локалним актерима, као и отварање теме о тешкоћама при остваривању права на образовање, а све у сврху заједничког формулисања могућих решења и покретања позитивних промена у остваривању права на социјалну инклузију особа ометених у развоју.

Округли сто је активност у оквиру пројекта „Ја имам сан“, који реализује Општина Бајина Башта у сарадњи са Центром за социјални рад и Удружењем деце са сметњама у развоју и њихових родитеља из Бајине Баште, уз финансијску подршку Европске уније. Пројекат има за циљ подршку социјалној инклузији рањивих група на територији општине Бајина Башта.

Пројекат “Европска подршка инклузивном друштву”, који Европска унија финансира са 5,4 милиона евра, има за циљ да обезбеди већу друштвену укљученост угрожених група у Србији као што су старија лица, деца, припадници мањина укључујући Роме и Ромкиње и други. ЕУ је кроз пројекат бесповратно доделила 4,3 милиона евра у виду 28 грантова, који ће се реализовати у 36 градова и општина у Србији до краја 2017. Пројекти, које спроводе републичке и покрајинске институције социјалне заштите, општине и градови, центри за социјални рад, удружења грађана, фондације, образовне установе и јавна предузећа, ће повећати обим и квалитет услуга на локалу у области социјалне и здравствене заштите, становања, образовања и запошљавања и тиме ојачати друштвену укљученост угрожених група.

 

Пројекат спроводи Делегације Европске уније у Републици Србији (www.europa.rs) у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања (www.minrzs.gov.rs).

 

Више о пројекту можете сазнати на www.socijalnainkluzija.rs

Поделите ову вест:

There are no comments yet.

Оставите одговор

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

Величина слова