U okviru projekta „Ja imam san“ Bajina Bašta, 30. oktobra 2016. održan je treći modul treninga za buduće stručne saradnike dnevnog boravka Dream centra namenjenog deci i mladima sa smetnjama u razvoju.

Obuka na temu Procene potreba i izrada individualnog plana usluga za decu i mlade sa smetnjama u razvoju, u organizaciji specijalnih edukatora Društva za cerebralnu i dečiju paralizu iz Ivanjice, obuhvatila je primenu modernih pristupa sa fokusom na podržavanju i razvijanju kapaciteta osoba sa smetnjama u razvoju, u cilju pružanja kvalitetnih socijalnih usluga građanima i obezbeđivanja aktivnije pozicije osoba sa intelektualnim poteškoćama, a pre svega dece sa kojima se minimalno sprovodi ili ne sprovodi edukacija i rehabilitacioni rad usled toga što nisu obuhvaćena sistemom obrazovanja niti bilo kojim oblikom tretmana.

Nakon prvog koraka koji se odnosio na sistematsku registraciju ove dece, tokom ovog modula obuka sproveden je proces prilagođavanja usluga dnevnog boravka deci sa smetnjama u razvoju kadrovski, programski i prostorno, kroz obrazovanje nastavnika i pripremu za primenu odgovarajućih metoda u radu. Edukacija je obuhvatila prezentaciju veština za procenu, planiranje i organizaciju rada u dnevnom boravku, aktivnosti koje uključuju i samu porodicu, kao i nivoe u radu sa korisnicima koji predstavljaju okvir za individualizaciju pristupa. Značajna pažnja posvećena je stručnom radu na temu prijema, procena potreba i sposobnosti korisnika, planiranja individualnog plana usluga sa realizacijom aktivnosti i usluga identifikovanih u individualnom planu, pripreme i adaptacije korisnika u poznatom i neformalnom okruženju i evaluacije individualnih planova. Ocena kompetencija polaznika po završetku treninga izvršena je na osnovu izrade indivudualnih programa rada za decu sa posebnim potrebama, odnosno decu sa poremećajem iz autističnog spektra i decu sa poremećajem ponašanja.

Obuka Procena potreba i izrada IPU predstavlja bitnu fazu projekta „Ja imam san“, čiji osnovni cilj je podrška socijalnoj inkluziji ranjivih grupa na teritoriji opštine Bajina Bašta. Iz finansijsku podršku Evropske unije, projekat realizuje Opština Bajina Bašta u saradnji sa Centrom za socijalni rad i Udruženjem dece sa smetnjama u razvoju i njihovih roditelja iz Bajine Bašte.

Projekat “Evropska podrška inkluzivnom društvu”, koji Evropska unija finansira sa 5,4 miliona evra, ima za cilj da obezbedi veću društvenu uključenost ugroženih grupa u Srbiji kao što su starija lica, deca, pripadnici manjina uključujući Rome i Romkinje i drugi. EU je kroz projekat bespovratno dodelila 4,3 miliona evra u vidu 28 grantova, koji će se realizovati u 36 gradova i opština u Srbiji do kraja 2017. Projekti, koje sprovode republičke i pokrajinske institucije socijalne zaštite, opštine i gradovi, centri za socijalni rad, udruženja građana, fondacije, obrazovne ustanove i javna preduzeća, će povećati obim i kvalitet usluga na lokalu u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, stanovanja, obrazovanja i zapošljavanja i time ojačati društvenu uključenost ugroženih grupa.

 

Projekat sprovodi Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji (www.europa.rs) u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja (www.minrzs.gov.rs).

 

Više o projektu možete saznati na www.socijalnainkluzija.rs

Podelite ovu vest:

There are no comments yet.

Ostavite odgovor

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

Veličina slova