Kao jedna od ključnih aktivnosti projekta „Ja imam san“ Bajina Bašta, koji se sprovodi uz finansijsku podršku Evropske unije, od 8. do 15. novembra 2016. godine u Bajinoj Bašti realizovan je trening na temu „Primena Montesori metode u radu sa osobama sa invaliditetom“.

Program obuke je obuhvatio dva dela namenjena defektolozima svih struka, pedagozima, psiholozima i drugim specijalnim vaspitačima koji rade ili će raditi sa osobama sa smetnjama u razvoju. Akreditovani predavači Srpske Montesori asocijacije upoznali su polaznike programa sa Montesori filozofijom i pedagogijom, odnosno kako naučiti Montesori vežbe, savladati izradu Montesori materijala, razviti sposobnost posmatranja i prepoznavanja individualnih potreba, otkriti nove načine individualnog pristupa, stvoriti ambijent koji odgovara individualnim potrebama dece i naučiti načine organizovanja i izvođenja razvojnih igara.

Montesori je koncept čiji fokus je na razvoju inteligencije kao osnove ljudskog razvoja, uz istovremeno i postepeno usavršavanje pokreta, usvajanje određenih pravila i razvoj pažnje i koncentracije. Izloženost grupi sa pozitivnim socijalnim ponašanjem, bez velikih oscilacija, kao i stabilnoj i stalnoj sredini u fizičkom smislu tokom osetljivih perioda života, vodi stvaranju jake ličnosti, samostalnog odlučivanja, samopouzdanja i samopoštovanja kod dece sa smetnjama u razvoju. Velika pažnja je poklonjena fizičkom razvoju i koordinaciji pokreta deteta u raznovrsnoj sredini sa knjigama, igračkama i didaktičkim materijalima prilagođenim njegovom uzrastu, s obzirom na to da je pokret osnova Montesori pedagogije i razvoja svesti deteta.

Obuka je sprovedena u okviru projekta „Ja imam san…“, čiji cilj je podrška socijalnoj inkluziji ranjivih grupa na teritoriji opštine Bajina Bašta. Projekat implementira Opština Bajina Bašta u partnerstvu sa Centrom za socijalni rad i Udruženjem dece sa smetnjama u razvoju i njihovih roditelja Bajina Bašta.

Projekat “Evropska podrška inkluzivnom društvu”, koji Evropska unija finansira sa 5,4 miliona evra, ima za cilj da obezbedi veću društvenu uključenost ugroženih grupa u Srbiji kao što su starija lica, deca, pripadnici manjina uključujući Rome i Romkinje i drugi. EU je kroz projekat bespovratno dodelila 4,3 miliona evra u vidu 28 grantova, koji će se realizovati u 36 gradova i opština u Srbiji do kraja 2017. Projekti, koje sprovode republičke i pokrajinske institucije socijalne zaštite, opštine i gradovi, centri za socijalni rad, udruženja građana, fondacije, obrazovne ustanove i javna preduzeća, će povećati obim i kvalitet usluga na lokalu u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, stanovanja, obrazovanja i zapošljavanja i time ojačati društvenu uključenost ugroženih grupa.

 

Projekat sprovodi Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji (www.europa.rs) u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja (www.minrzs.gov.rs).

 

Više o projektu možete saznati na www.socijalnainkluzija.rs

Podelite ovu vest:

There are no comments yet.

Ostavite odgovor

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

Veličina slova