Povodom obeležavanja godišnjice završetka i pobede u Prvom svetskom ratu, u ponedeljak 11. novembra 2024. godine u 11 časova u porti crkve Svetog Ilije u Bajinoj Bašti biće služen pomen i polaganje venaca na spomen obeležje poginulim u Prvom svetskom ratu sa teritorije naše opštine. Pomen stradalima služiće sveštenstvo Namesništva račanskog Srpske pravoslavne crkve, a vence će položiti delegacije opštine Bajina Bašta i drugih institucija i udruženja
Dan kapitulacije Nemačke u Prvom svetskom ratu u Srbiji je državni praznik i tim povodom ponedeljak će biti neradni dan. Zvanični naziv praznika koji se u Srbiji obeležava 11. novembra je „Dan primirja u Prvom svetskom ratu – spomen na nevino postradale u razdoblju između 1914. i 1918. godine“. Na ovaj dan, 1918. godine, predstavnici sila Antante su u železničkom vagonu u Kompijenu, u Francuskoj, potpisali primirje sa Nemačkom, čime je okončan Prvi svetski rat. Na strani država pobednica bila je i Kraljevina Srbija, koja je i pored okupacije i velikog stradanja uspela da ostvari svoj ratni cilj, proklamovan u Nišu 1914. godine. Primirje, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine, obeležava se u svim zemljama koje su potpisale sporazum.
Kraljevina Srbija učestvovala je u Prvom svetskom ratu na strani sila Antante i podnela ogromne ljudske i materijalne žrtve ali i ostvarila neke od najblistavijih pobeda savezničkog oružja. Zahvaljujući srpskim vojnim pobedama i diplomatiji stvorena je Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca. Veliku pobedu u Prvom svetskom ratu Srbija je platila velikim žrtvama. Tokom ratnih operacija i usled nezapamćenih zločina vršenih od strane neprijatelja stradalo je između 1.100.000 i 1.300.000 stanovnika što je činilo gotovo trećinu ukupnog stanovništva ili čak oko 60% muške populacije.
Simbolično se ovaj praznik u Srbiji obeležava nošenjem stilizovane značke „Natalijina Ramonda“ na reveru u sedmici pred praznik i na sam dan obeležavanja primirja odnosno pobede saveznika. Značka predstavlja kombinaciju cveta Natalijine ramonde i čuvene albanske spomenice. Sa jedne strane, cvet predstavlja vaskrs srpske države koja se posle Prvog svetskog rata uzdigla i nastavila svoj put, a sa druge strane albanska spomenica predstavlja najveće stradanje srpskog naroda u ovom ratu, a to je povlačenje preko Albanije. U pitanju je biljka koja koja raste u Srbiji, tako i na planini Nidže, čiji je najviši vrh Kajmakčalan. Njegova simbolika je višestruka, kako zbog staništa, tako i zbog imena – cvet nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, poznat je i kao cvet feniks – čak i kada se potpuno osuši, ako se zalije Natalijina ramonda može oživeti, što ukazuje na vaskrs srpske države iz pepela posle Prvog svetskog rata.
Na državni praznik u ponedeljak u 12.30 biće upriličeno polaganje venaca i kod spomen obeležja poginulim u Prvom svetskom ratu u Bačevcima gde će takođe prisustovati delegacija opština Bajine Bašte.
Pozivamo institucije, udruženja i građane da svojim učešćem u obeležavanju praznika na prigodan način odamo počast pobednicima u Prvom svetskom ratu koji su pali za slobodu srpskog naroda.