Поводом обележавања годишњице завршетка и победе у Првом светском рату, у понедељак 11. новембра 2024. године у 11 часова у порти цркве Светог Илије у Бајиној Башти биће служен помен и полагање венаца на спомен обележје погинулим у Првом светском рату са територије наше општине. Помен страдалима служиће свештенство Намесништва рачанског Српске православне цркве, а венце ће положити делегације општине Бајина Башта и других институција и удружења

Дан капитулације Немачке у Првом светском рату у Србији је државни празник и тим поводом понедељак ће бити нерадни дан. Званични назив празника који се у Србији обележава 11. новембра је „Дан примирја у Првом светском рату – спомен на невино пострадале у раздобљу између 1914. и 1918. године“. На овај дан, 1918. године, представници сила Антанте су у железничком вагону у Компијену, у Француској, потписали примирје са Немачком, чиме је окончан Први светски рат. На страни држава победница била је и Краљевина Србија, која је и поред окупације и великог страдања успела да оствари свој ратни циљ, прокламован у Нишу 1914. године. Примирје, које је било на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версају, 28. јуна 1919. године, обележава се у свим земљама које су потписале споразум.

Краљевина Србија учествовала је у Првом светском рату на страни сила Антанте и поднела огромне људске и материјалне жртве али и остварила неке од најблиставијих победа савезничког оружја. Захваљујући српским војним победама и дипломатији створена је Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца. Велику победу у Првом светском рату Србија је платила великим жртвама. Током ратних операција и услед незапамћених злочина вршених од стране непријатеља страдало је између 1.100.000 и 1.300.000 становника што је чинило готово трећину укупног становништва или чак око 60% мушке популације.

Симболично се овај празник у Србији обележава ношењем стилизоване значке „Наталијина Рамонда“ на реверу у седмици пред празник и на сам дан обележавања примирја односно победе савезника. Значка представља комбинацију цвета Наталијине рамонде и чувене албанске споменице. Са једне стране, цвет представља васкрс српске државе која се после Првог светског рата уздигла и наставила свој пут, а са друге стране албанска споменица представља највеће страдање српског народа у овом рату, а то је повлачење преко Албаније. У питању је биљка која која расте у Србији, тако и на планини Ниџе, чији је највиши врх Кајмакчалан. Његова симболика је вишеструка, како због станишта, тако и због имена – цвет назван по краљици Наталији Обреновић, познат је и као цвет феникс – чак и када се потпуно осуши, ако се залије Наталијина рамонда може оживети, што указује на васкрс српске државе из пепела после Првог светског рата.

На државни празник у понедељак у 12.30 биће уприличено полагање венаца и код спомен обележја погинулим у Првом светском рату у Бачевцима где ће такође присустовати делегација општина Бајине Баште.

Позивамо институције, удружења и грађане да  својим учешћем у обележавању празника на пригодан начин одамо почаст победницима у Првом светском рату који су пали за слободу српског народа.

Поделите ову вест:

There are no comments yet.

Оставите одговор

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

Величина слова