Полагање венаца код споменика Хаџи Мелентију и предавање поводом Сретења – Дана државности

На наш најважнији национални празник Сретење – Дан државности Србије, у порти манастира Рача, први пут је организовано полагање венаца код споменика војводи Хаџи Мелентију Стевановићу и помен погинулима у српским устанцима.

Венце испред локалне самоуправе положили су помоћници председника Општине Бајина Башта, Синиша Спасојевић и Љубодраг Петровић и начелница Општинске управе Зорка Радоичић. Венце су такође положили и представници општинских предузећа.  После полагања венаца, служен је помен погинулима у српским устаницима коме су поред представника локалне самоуправе присуствовали и Весна Лучић, председница Удружења потомака ратника 1804. – 1918. Мајор Коста Тодоровић и Жељко Марковић члан Националног савета за културу и директор регионалног Историјског архива Ужице. У свом обраћању игуман манастира Рача, архимандрит Герман, истакао је да је потребно да молитвама нађемо начин и мудрост како би се изборили са искушењима овог доба.

У склопу обележавања Дана државности Србије, бајинобаштански историчари Родољуб Арсенијевић и Марко Ковачевић, у сали биоскопа “Влаја” одржали су предавање на тему “Сретење – освајање слободе – устав, држава”.

“То је наш најважнији празник, како државе, тако и народа. Догодио је се велики преокрет у нашој историји. Практично смо кренули сасвим другим путем, путем развоја и успона”, истако је Родољуб Арсенијевић. Говорећи о настанку химне Боже правде, Марко Ковачевић је рекао да је она писана од стране Јована Ђорђевића уз музику Даворина Јенка, у склопу позоришне представе поводом пунолества кнеза Милана Обреновића.

Након проглашења Србије за Краљевину 1882. године, „Боже правде“ је прихваћена као српска химна.

Отворена изложба “Визионар и лучоноша, прота Милан Ђурић”

Поводом обележавања Дана државности, у Бајиној Башти, у Центру за посетиоце Националног парка, отворена је изложба Народног музеја из Ужица “Визионар и лучоноша, прота Милан Ђурић”.

Аутор изложбе је Немања Обрадовић, кустос историчар, а на изложби су представљени музејски предмети из Фонда “Прота Милан Ђурић”, фотографије, архивска грађа, уметничке слике, одликовања, књиге и лични предмети. За израду изложбе коришћена је архивска грађа из фондова Државног архива Србије и Архива Српске православне цркве.

На отварању изложбе, све присутне прво је поздравио директор Националног парка “Тара” Драгић Караклић који је изразио задовољство што је поставка ове изложбе уприличена баш у просторијама Центра за посетиоце Јавног предузећа Националног парка. Према његовим речима, није то случајно, ако знамо да је прота Милан Ђурић рођен у садашњим границама Националног парка.

Испред Народног музеја из Ужица, посетиоце изложбе поздравила је директорка Славица Стефановић која је рекла да јој је изузетно драго што на овај начин оживљавамо наше претке, људе који су дали велики допринос, не само за ужички крај, већ и читаву нашу земљу, нагласивши да су нас задужили да их се сећамо. Један од њих је свакако и прота Милан Ђурић.

Прота Милан Ђурић био је истакнута личност ужичког краја, свештеник, народни посланик, учесник ослободилачких ратова, хуманитарац и борац за националне и друштвене циљеве. За активности и резултате које је остварио својим неуморним радом у политичком, привредном и културном животу Ужичког округа и Србије, као и за учешће у ратовима одликован је бројним домаћим и страним, ратним и мирнодопским одликовањима.

Прота Милан Ђурић рођен је 9. марта 1844. године у Заовинама на Тари, одрастао у свештеничкој породици. Школовање је почео у Рогачици, која је тада била административно средиште среза Рачанског. У Рогачици је завршио три разреда основне школе а четврти у Ужицу. После завршене Прве београдске гимназије уписао је Богословију.

Изложбу  “Визионар и лучоноша, прота Милан Ђурић” званично је отворио председник општине Бајина Башта Миленко Ордагић, који је поздравио све присутне  и упутио позив бајинобаштанима да посете ову изложбу. У свом обраћању, позвао је помоћника председника општине Бајина Башта Синишу Спасојевића да у догледно време размотри могућност, да на некој локацији, у нашој општини буде постављен споменик проти Милану Ђурићу.

Изложба “Визионар и лучоноша, прота Милан Ђурић” биће отворена до 10. марта у Центру за посетиоце Националног парка “Тара”.

Изложба о проти Милану Ђурићу у Националном парку “Тара” и предавање бајинобаштанских историчара у биоскопу “Влаја” поводом Сретења – Дана државности

У Србији се 15. и 16. фебруара обележавa Дан државности, у знак сећања на 1804. годину када је у Орашцу почео Први српски устанак за ослобођење од Турака. Дан државности обележава се и због 1835. године када је проглашен први српски Устав који је означио и почетак савремене државности.Тим поводом, у Бајиној Башти, уочи Дана државности, у петак 14. фебруара са почетком у 13 часова, у Центру за посетиоце Националног парка Тара биће отворена изложба Народног музеја из Ужица “Визионар и лучоноша, прота Милан Ђурић”.

Аутор изложбе је Немања Обрадовић, кустос историчар, а на изложби ће бити представљени музејски предмети из Фонда “Прота Милан Ђурић”, фотографије, архивска грађа, уметничке слике, одликовања, књиге и лични предмети. Такође, за израду изложбе коришћена је архивска грађа из фондова Државног архива Србије и Архива Српске православне цркве.

Прота Милан Ђурић био је истакнута личност ужичког краја, свештеник, народни посланик, учесник ослободилачких ратова, хуманитарац и борац за националне и друштвене циљеве. За активности и резултате које је остварио својим неуморним радом у политичком, привредном и културном животу Ужичког округа и Србије, као и за учешће у ратовима одликован је бројним домаћим и страним, ратним и мирнодопским одликовањима.

Прота Милан Ђурић рођен је 9. марта 1844. године у Заовинама на Тари, одрастао у свештеничкој породици. Школовање је почео у Рогачици, која је тада била административно средиште среза Рачанског. У Рогачици је завршио три разреда основне школе а четврти у Ужицу. После завршене Прве београдске гимназије уписао је Богословију. Његова страст била је политика у којој је остао до краја свог живота.

Истог дана, 14. фебруара 2025.године у вечерњим сатима, од 19 часова, у сали биоскопа “Влаја” у Бајиној Башти, историчари Марко Ковачевић и Родољуб Арсенијевић одржаће предавање поводом Сретења – Дана државности. Бајинобаштански историчари говориће на тему “Сретење – освајање слободе – устав, држава”.

Током обележавања празника у Туристичком инфо центру Бајина Башта биће представљени нови сувенири са националном симболиком и подсећањем на српске устанке уз дељење промотивних материјала везаних за обележавање Дана Државности.

Полагање венаца код споменика Хаџи Мелентија у манастиру Рача

Полагање венаца код споменика Хаџи Мелентија у манастиру Рача

На Сретење – Дан државности Србије, у суботу 15. фебруара, са почетком у 12 часова, у порти манастира Рача, први пут ће  бити организовано полагање венаца код споменика војводи Хаџи Мелентију Стевановићу и помен погинулима у српским устанцима.

Хаџи Мелентије Стевановић, рођен 1766. године, био је обновитељ и архимандрит манастира Рача, један од вођа Првог српског устанка, војвода Соколске нахије, епископ – изабраник Шабачко – ужичке епархије и намесник београдског митрополита.

Хаџи Мелентије Стевановић био је организатор Првог српског устанка у Рачанском крају од 1804. до 1813. и учесник борби на Дрини и Подрињу.

Након османлијског похода на устанике 1813. Турци су запалили манастир Рачу. Хаџи Мелентије је том приликом заједно са Карађорђем прешао на територију Аустријског царства и настанио се у манастиру Хопово на Фрушкој Гори.

Хаџи Мелентије се из Аустријског царства највероватније вратио у Рачу 1816. а манастир је други пут обновио у периоду од 1818. до 1823. године.

Преминуо је 27.марта 1824. а сахрањен је у манастиру Рача, у темељима манастирске цркве, испод споменика подигнутог поводом стогодишњице од његове смрти.

Монодрама “Човечице” у извођењу Милене Предић у сали биоскопа “Влаја”

Монодрама “Човечице” у извођењу Милене Предић у сали биоскопа “Влаја”

У оквиру обележавања Дана државности, у недељу 16. фебруара 2025. године, у сали биоскопа “Влаја” биће одиграна монодрама “Човечице”, у извођењу Милене Предић. Представа почиње у 20 часова а улаз је слободан.

Инспирисана романом Љиљане Браловић представа преиспитује улогу српске жене у ратовима 20. века, кроз испреплетене судбине три јунакиње Стоје, Василије и Ружице.

Представа “Човечице” се у форми монодраме бави питањем културе сећања и индивидуалног памћења улоге жене у заједници током ратова у првој половини 20.века. Представа указује на актуелну друштвену проблематику тога времена кроз питање народне, историјске и политичке егзистенције прожимајући причу о херојском опстанку, самоодржавању и солидарности из угла положаја жена.

У скоро 50. година, колико прича о “Човечицама” траје, провејава наратив жене које чека и наратив женске солидарности и узајамне повезаности у невољи. И зато главне јунакиње, хероине, жене које су сахраниле и децу и мужеве и синове проналазе разлог да наставе да живе и управо из те заједнице црпе снагу за даље борбе.

Режију потписује Јасмина Вечански Кујунџић, ауторка сценографије и костима је Мина Миладиновић а сценски покрет осмислио је Никола Керкез.

Састанак представника локалне самоуправе и ВУ “Тара”

Председник општине Бајина Башта Миленко Ордагић заједно са помоћником председника за инвестиције, привреду, туризам и друштвене делатности Синишом Спасојевићем посетио је Војну установу „Тара“ и са директором ове установе Љупком Ћировићем одржао радни састанак. Сарадња локалне самоуправе и ВУ “Тара” као носиоца туризма на Тари од великог је значаја за развој туризма у целој нашој општини.

Доста тога још треба урадити и уредити на Калуђерским барама као центру планине Таре, сагласни су учесници поменутог састанка. Обе стране, представници локалне самоуправе и директор ВУ “Тара”, изразили су и вољу и жељу за активном сарадњом у циљу стварања свеукупно бољег амбијента за напредак туризма као једне од примарних грана за развој општине Бајина Башта. Током разговора отвориле су се  многе теме почев од инфраструктуре и манифестација па све до маркетинга и промоције. Први кораци су већ договорени, на њиховој реализацији почиње се одмах, а координација активности и заједнички састанци представника Општине и ВУ „Тара“ убудуће ће бити редовна пракса.

Општинско руководство у посети деци на Митровцу

Општинско руководство у посети деци на Митровцу

Руководство општине Бајина Башта, председник општине Миленко Ордагић и помоћник председника Синиша Спасојевић обишли су децу из Дечјег вртића “Невен” која бораве у Дечјем омаралишту Митровац на Тари. 51 дете из Бајине Баште је на зимовању у овом одмаралишту, а ово је први пут да представници локалне самоуправе обилазе малишане из Бајине Баште која бораве на Митровцу. Они су овом приликом разговарили са малишанима, интересовали се за активности које се спроводе током боравка на Тари и послужили их пригодним слаткишима које су за њих донели. Од васпитачица и управнице Дечијег одмаралиште Ивке Јокић, добијена је информација да боравак деце протиче у најбољем реду, да су сви доброг здравственог стања и да уживају у боравку на најлепшој српској планини. Овог викенда завршава се зимовање бајинобаштанске деце у Дечјем одмаралишту Митровац на Тари, а верујемо да ће се кући вратити пуни лепих утисака.

Долазак на Митровац представници локалне самоуправе су искористили и за радни састанак са управницом Дечијег одмаралишта и за отварање нових тема везаних за чвршћу сарадњу Општине и Дечијег одмаралишта „Митровац на Тари“.

Седница Општинског већа

Чланови Општинског већа општине Бајина Башта, на седници која је одржана 29. јануара, усвојили су нацрт Решења о давању сагласноти на програм пословања ЈКП “Дубоко” Ужице и програм коришћења буџетске помоћи предузећу “Дубоко” за 2025. годину.

Надзорни одбор ЈКП “12. септембар” Бајина Башта поднео је захтев Општинском већу да цена сакупљања и изношења смећа, на територији наше општинебуде повећана. Наведене цене нису мењане више од десет година, а и даље су међу најнижима у Србији. Већници су дали сагласност, како на ову тако и на одлуку о усвајању допуне ценовника занатских и других услуга.

Усвојен је предлог Плана одржавања комуналне инфраструктуре за 2025. годину, програм плана заштите и одржавања животне средине као и програм саобраћајне инфраструктуре. Чланови већа разматрали си и дали сагланост на измене и допуне Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији радних места у Установи “Култура”.

Удружење деце са сметњама у развоју Дневни боравак “Сан” поднело је захтев Општинском већу за повећање економске цене услуге са 1500 на 1760 динара, због, како су навели, потребе за ангажовањем још једног стручног радника у овом Удружењу.

На овој седници Општинског већа усвојен је предлог Плана јавних набавки и набавки на које се закон не примењује за 2025. годину.

Већници су усвојили предлог Комисије за спорт општине Бајина Башта за делимичну расподелу средстава за текућу годину као и захтев Црвеног крста Бајина Башта за коришћење средстава из буџета општине за ову годину.

Именована је и нова Комисија за утврђивање захтева за накнаду штете настале услед уједа напуштених животиња.

Чланови Општинског већа размотрили су и неколи жалби, молби и захтева грађана.

Обележен Савиндан у основним и средњим школама у Бајиној Башти

Пригодиним свечаностима, у основним и средњим школама у Бајиној Башти, обележена је школска слава Савиндан. То је дан када се обележава успомена на Светог Саву, српског просветитеља и првог српског архиепископа. Као школска слава Свети Сава се слави од 1840.године.

У Основној школи “Свети Сава” у Бајиној Башти, свечаном приредбом, обележена је школска слава као и Дан школе.  Пригодна свечаност, у холу ОШ “Свети Сава”, почела је ломљењем славског колача. Директорка школе, Маријана Лукић поздравила је све присутне госте, родитеље и ученике школе.

Испред општине Бајина Башта, гости на овој свечаности били су председник општине Бајина Башта Миленко Ордагић, помоћник председника Синиша Спасојевић и начелница општинске управе Зорка Радоичић.

Овом приликом уручене су захвалнице групи привредника из наше општине који су помогли куповину зубарске столице и потребног пратећег материјала у школској зубарској ординацији. У пензију су испраћени Митар Јовић, наставник географије и помоћна радница Слађана Јашић.

У другом делу приредбе представили су се хор и његови чланови, као и фолклорна секција ове школе.Својм песмом и игром улепшали су ову пригодну свечаност поводом обележавање школске славе Савиндан.

Савиндан је свечано обележен и у Основној школи “Рајак Павићевић”, Гимназији “Јосиф Панчић” и Техничкој школи. У пензију су испраћени професор математике Саво Средојевић, професор техничких наука Драгиша Јовановић и бивши директор Гимназије Јован Ђурић.

Међу гостима, поводом обележавања школске славе у средњим школама, испред општине Бајина Башта били су заменик председника општине др Небојша Јовановић, помоћник председника Љубодраг Петровић и начелница општинске управе Зорка Радоичић.

Пригодни програми поводом Савиндана одржани су и и ОШ “Стеван Јоксимовић” из Рогачице и ОШ “Душан Јерковић” из Костојевића.

Величина слова