Из године у годину подижући квалитет програма Ћирилична баштина је постигла то да овај пут у Бајину Башти доводи нека од најзначајнијих имена у области српског језика и књижевности као и врсне књижевне, позоришне и научне посленике. Значајан део програма припремљен је у сарадњи са Матицом српском, а најстарија српска књижевна, културна и научна институција је и добитник Ћириличне даровнице, најпрестижније награде коју у Бајиној Башти додељују само једном годишње за изузетан допринос и нарочите заслуге у очувању и промоцији ћирилице и неговању српског језика и писма.
Овогодишњи програм обилује бројним квалитетним садржајима који ће престоницу ћирилице у неколико дана трајања манифестације претворити и у центар српске културе.
– Имамо задовољство да најавимо да ће током 5. Ћириличне баштине бити одржан велики научни округли сто о ћирилици. Уз изузетну помоћ и организацију Матице српске и проф. др Исидоре Бјелаковић која је радила на припреми овог скупа у Бајиној Башти ћемо у петак, 26. маја, угостити академика Злату Бојовић, професоре са четири универзитета из Србије и Републике Српске, представнике медија, а имаћемо и песнички кутак са драгим гостима из Црне Горе. – кажу из Организационог одбора манифестације.
Част нам је што ћемо током Ћириличне баштине имати књижевно вече Ивана Негришорца. Вече посвећено великом књижевном ствараоцу и садашњем председнику Матице српске биће одржано у суботу, 27. маја од 19 сати у градској галерији у Бајиној Башти. У петак је песничко вече Селимира Радуловића, књижевника и управника Библиотеке Матице српске, а на дан почетка манифестације имамо изложбу експерименталне калиграфије посвећене ћирилици и предавање проф. др Часлава Копривице. Занимљиво је да ћемо ове године у програму Ћириличне баштине у Бајиној Башти имати прилику да чујемо и председника и заменика председника Савета за српски језик који је конституисан овог месеца. Председник Савета чији је задатак да прати и анализира стање у области употребе српског језика у јавном животу и спровођења мера ради заштите и очувања ћириличког писма као матичног писма је проф. др Александар Милановић који ће бити учесник научног округлог стола, док је заменик председника књижевник Селимир Радуловић. – наводе организатори.
Уобичајено ће на Ћириличној баштини бити и забавних садржаја тако да нас у четвртак очекује „жива библиотека“ на главној улици, а у суботу у Парку ћирилице такмичење бебе у пузању „За бебу више, за слово ближе“
Четвртак вече је посвећено Вуку Караџићу кроз представљање књиге о њему аутора Момчила Вуковића Бирчанина у издању регионалног Архива Ужице и Установе „Култура“, после чега следи представа „Мој отац Вук Караџић“.
- Ћирилична баштина почиње литургијом у манастиру Рача, на дан Светих Ћирила и Методија и беседом о солунској браћи. У вечерњим часовима свечано отварање ће употпунити музички програм талентоване деце из Бајине Баште и наступ КУД-а „Јелек“. Том приликом ће бити додељене захвалнице фирмама које се посебно истичу у заштити и неговању ћирилице, а награђени за 2023. годину су Центар дечјих летовалишта и опоравилишта града Београда, ТВ 5 Ужице и ББ Комерц ДОО из Бајине Баште.
Програм 5. Ћириличне баштине
Среда, 24. мај
08.00 Манастир Рача
– Литургија
– Беседа посвећена Светoм Ћирилу и Методију
18.00 Галерија Установе „Култура“
– Отварање манифестације
- КУД „Јелек“ – две кореографије
- Културно-уметнички програм
- Отварање изложбе најбољих ученичких ликовних радова са конкурса „Ћирилица Баштом шета“ и додела награда најбољима
- Додела награда најбољима са фото-конкурса „Ћирилица надахњује“
- Додела захвалница установама које се посебно истичу у заштити и неговању ћирилице.
19.00 Галерија Установе „Култура“
– Отварање изложбе Софије Рабреновић – Софи Раб „Ко још мари за Ћ“
– Проф. др Часлав Копривица – предавање
Четвртак, 25. мај
16.00 Главна улица
– „Жива библиотека“ – „књиге“ су људи који имају богата лична искуства и спремни су да их поделе са „читаоцима“, а „читање“ се састоји од разговора.
19.00 Галерија
– Промоција књиге „Вук Стефановић Караџић“ аутора Момчила Вуковића Бирчанина
20.00 Галерија
– Представа „Мој отац Вук Караџић“
Петак, 26. мај
15.00 Галерија Установе „Култура“
Округли сто:
Академик Злата Бојовић (Српска академија наука и уметности) – Ћирилица у Дубровнику
Проф. др Марина Курешевић (Универзитет у Новом Саду) – О ћирилици рукописних текстова профаног карактера из XVI века са тла Босне
Проф. др Исидора Бјелаковић (Универзитет у Новом Саду; Матица српска) – Појава гражданице у српској рукописној документацији прве половине 18. века
Проф. др Вања Станишић (Универзитет у Београду) – Латинизација ћирилице
Проф. др Владимир Поломац (Универзитет у Крагујевцу) – Стара српска ћирилица у ери вештачке интелигенције
Проф. др Лазар Димитријевић (Универзитет у Крагујевцу) – Српска ћирилица у савременој уметничкој пракси
Проф. др Александар Милановић (Универзитет у Београду; Матица српска) − Данашњи статус српске ћирилице и мере њене заштите
Проф. др. Биљана Бабић (Универзитет у Бањалуци) – “Ћирилично насљеђе Бањалуке и околине“.
Др Вера Чолаковић (Универзитет у Бањалуци) – Одрази Вукове реформе писма у Српско-далматинском магазину (1836-1873)
Градимир Аничић (Политика) – Српски језик у штампаним и другим медијима данас
Проф. др Виктор Савић (Универзитет у Београду; Матица српска) – О проблему настанке ћирилице (снимак излагања)
Песнички кутак
(представљање збирки песама Азбучник и Вуковање Милице Бакрач)
Милош Ћоровић (Црна Гора) – О Азбучнику и Вуковању
Милица Бакрач (Црна Гора) – Језику мом пјесма
20.00 Галерија Установе „Култура“
– Песничко вече – Селимир Радуловић
Субота, 27. мај
10.00 Парк ћирилице
– Такмичење беба у пузању „За бебу више, за слово ближе“
19.00 Галерија Установе „Култура“
– Књижевно вече – Иван Негришорац
20.00 – Уручивање награде „Ћирилична даровница“