Седма „Ћирилична баштина“ ће се одржати од 22. до 25. маја у српској престоници ћирилице, а Организациони одбор ове манифестације већ најављује поучне и занимљиве садржаје који се одвијати у Бајиној Башти. Поред завршеног поетског конкурса „Писмо душе, глас традиције”, који је забележио рекордан број приспелих песама о ћирилици, објављено је да нас на Дан Светих Ћирила и Методија и Дан словенске писмености и културе (24. мај) у Дому ћирилице у Рачи очекује монодрама „Слушај како говорим – Сава Мркаљ” у извођењу глумца Дејана Стојаковића. Ова представа, написана по тексту професорке славистике са Универзитета у Бечу, Гордане Илић Марковић, у режији редитеља Душка Ашковића, биће први уметнички програм који ће бити изведен у новом амфитеатру, саграђеном уз објекат Музеја ћирилице у Рачи код Бајине Баште.

Сава Мркаљ, српски филолог, учитељ и монах, био је један од пионира реформи ћириличког писма, а његов рад је представљао важан корак у стандардизацији српског језика и писма. У свом делу „Сало дебелога јера либо азбукопротрес“ објављеном 1810. године, Мркаљ је предложио значајно поједностављење ћирилице. Критиковао је употребу сложених и непотребних слова у тадашњој ћирилици, тврдећи да би писмо требало да буде што једноставније. Његова реформа подразумевала је смањење броја слова у азбуци, остављајући само она која су битна за прецизно изражавање звукова српског језика. Иако је Мркаљев предлог изазвао одређене контроверзе у време када је објављен, он је поставио темеље за прихватање модерних фонетских принципа. Вук Стефановић Караџић је касније проширио и дорадио Мркаљеве идеје, чиме је српска ћирилица постала једно од најсавршенијих писама у свету. Сава Мркаљ који је био и песник, живот је посветио стицању знања и српском писму и језику и заслужује да се о њему и његовом животу више зна и говори.

Монодрамом „Слушај како говорим – Сава Мркаљ” први пут се овај српски великан и његово дело оживљавају на позоришним даскама, до чега је дошло захваљујући идеји глумца Тихомира Станића, који се за Мркаљев живот заинтересовао када је тумачио његов лик у серији о Вуку Караџићу. Ова представа пружа дубок увид у значајну улогу коју је Мркаљ имао у развоју српске писмености и културе, кроз емотиван и интелектуално богат приказ његовог живота.

Премијера новог културног и уметничког простора у Дому ћирилице симболично ће бити на Дан Светих Ћирила и Методија представом о првом великом реформатору српске ћирилице и човеку чији значај још увек није довољно признат и познат у српској јавности. Монодрама ће бити само један сегмент традиционалне „Ћириличне баштине“ где нас у мају очекују још и предавања, радионице, концерти, изложбе и бројни други садржаји.  У реализацији ове образовне, културне и туристичке манифестације, под покровитељством Општине Бајина Башта, учествују Установа „Култура“, Туристичка организација „Тара-Дрина“ Бајина Башта, као и Матица српска, Народна библиотека „Милош Требињац“, Национални парк „Тара“ и Канцеларија за младе Бајина Башта.

Поделите ову вест:

There are no comments yet.

Оставите одговор

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

Величина слова