После посете манастиру Рача директор Републичког завода за заштиту споменика културе обишао је локалитет Скита Светог Ђорђа са игуманом протосинђелом Германом Авакумовићем, директором Националног парка „Тара“ Драгићем Караклићем, руководиоцем Службе информисања, промоције и туризма НП „Тара“ Ранком Милановићем, замеником директора ТО „Тара-Дрина“ Синишом Спасојевићем и директором „Башта Феста“ Јованом Јелисавчићем. На локалитету где се у прошлости посвећеним преписивањем чувала српска писменост и ћирилица домаћини су упознали Васића са ранијим истраживањима која су овде обављана, са значајним археолошким налазиштима и туристичким атракцијама у близини и изразили жељу да се у потпуности истражити овај простор као важно место наше прошлости. После комплетне научне обраде циљ је да се изврши конзервација и цео простор уреди тако да се новим генерацијама може на прави начин представити место где су калуђери преписивачи умножавали књиге и ширили писменост.
Директор установе која се бави заштитом културног наслеђа наше земље и историчар по професији навео је да ће имајући у виду изузетан културни и историјски значај овог места Завод врло брзо послати стручњаке у Рачу да на основу стања на терену и документације о ранијим истраживањима предложе план рада и да затим почну и научне активности на локацији. Он је навео да после комплетирања археолошког истраживања треба да се бар конзервира цео простор како би се заштитио од пропадања.
Горан Васић је овом приликом обишао и археолошки локалитет Орашац са остацима рановизантијске базилике у непосредној близини манастира Рача и посетио оближњи Дом ћирилице где су току радови на другој фази изградње овог културно-образовног комплекса који корене свог настанка и вуче из наслеђа рачанских калуђера преписивача чувене школе која је цветала око Скита Светог Ђорђа. Са замеником директора Туристичке организације „Тара-Дрина“ и руководиоцем пројекта Дом ћирилице Синишом Спасојевићем Васић, који је и члан Националног савета за културу и некадашњи директор Народног музеја у Крушевцу, разменио је информације о току радова на пројекту којим се формира први српски Музеј ћирилице и плановима за наредне фазе. Они су се сложили да ће потпуно истраживање и представљање широкој публици Скита Светог Ђорђа бити изузетно битан сегмент у културној слагалици која се развија око древног манастира Рача и наслеђа калуђера преписивача, а посебно имајући у виду национални значај овог места за историју српске писмености, културе и очувања ћирилице.