У уторак 26. марта 2019. године у Свечаној сали Градске куће у Ужицу, одржана је почетна конференција пројекта „Јавна својина за развој јавног сектора“, који финансира Европска унија у оквиру грант шеме Програма Exchange 5. Програм Exchange 5 реализује Министарство државне управе и локалне самоуправе у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина, из средстава ИПА 2014, док је уговарачко тело Министарство финансија, Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније.

Конференција је имала за циљ да присутнима представи будуће активности и напоре две суседне локалне самоуправе – Града Ужица и Општине Бајина Башта, у правцу креирања функционалног и ефикасног система управљања јавном имовином оријентисаног, пре свега, ка грађанима и привредним субјектима.

Почетну конференцију Пројекта отворио је Немања Нешић, заменик градоначелника Ужица, који је током уводног обраћања истакао значај оваквих подухвата за унапређење управљања непокретностима у јавној својини, као области која значајно доприноси подизању капацитета локалних самоуправа и запослених у овим институцијама у сегментима који су кључни за успостављање одговорне јавне управе. Наглашивши да је пројекат „Јавна својина за развој јавног сектора“ осма по реду иницијатива коју Град Ужице спроводи уз подршку Европске уније, Нешић је поздравио настојања Ужица и Бајине Баште да одрже квалитетну сарадњу и међуопштинске односе и захвалио се носиоцима програма и свима онима који ће омогућити да јавна имовина буде препозната као важан развојни ресурс јединица локалне самоуправе.

Председник општине Бајина Башта, Радомир Филиповић, поздравио је присутне, уз напомену да пројекат представља десету заједничку акцију Општине Бајина Башта и Града Ужица у последњих пет година и својеврсни искорак ка дефинисању институционалног оквира и подстицању капацитета за систематско управљање јавном имовином. Уверен у успешност партнерства, Филиповић је изјавио да ће пројекат засигурно позитивно утицати на промену стања и решавање постојећих проблема у вези са уписом и евиденцијом имовине у власништву општине.

Колико је јавна имовина важан ресурс за развој локалне заједнице и општинске буџете, али и креирање повољне инвестиционе климе и стимулативног пословног амбијента за отварање нових радних места, објаснио је Славко Лукић, директор Регионалне развојне агенције „Златибор“. Лукић је такође исказао спремност за подршку РРА Златибор општинама у припреми концепата који воде ефикасној међуопштинској и регионалној сарадњи и осврнуо се на пројекте сличног типа који су тежили јачању локалне администрације и прилагођавању јавне управе важећем законодавном оквиру.

Дамјан Милутиновић, представник Сектора за уговарање и финансирање програма из средстава ЕУ у Министарству финансија Владе Републике Србије, овом приликом је рекао да област управљања имовином захтева реформу система на свим нивоима власти и изразио заинтересованост и отвореност Министарства за заједнички рад на ову тему са релевантним актерима у локалним самоуправама.

У наставку конференције, Мирослав Ивановић, менаџер пројекта презентовао је планиране активности и очекиване ефекте поменуте иницијативе. “Пројектом ће се успоставити систем ефикасног управљања јавном имовином у Ужицу и Бајиној Башти. Грађани ће добити одговорне и транспарентне локалне самоуправе које теже повећању буџетских прихода и смањењу расхода, стварању нових вредности, креирању повољне инвестиционе и пословне климе, као и одговорном старању о јавној имовини, што је у најбољем интересу локалних заједница. Град Ужице и Општина Бајина Башта ће бити у могућности да пруже релевантне информације о објектима и земљишту у јавној својини заинтересованим представницима приватног сектора и потенцијалним инвеститорима, чиме ће се унапредити њихова конкурентност у односу на друге локалне самоуправе”, казао је Ивановић на крају свог излагања.

Секретар Скупштине града Ужица, Петар Вујадиновић, подсетио је на измене и допуне закона у предметној области, којима је, како он сматра, створена колизија у прописима који се примењују и тиме онемогућавају уређење поступка евиденције јавне имовине и превазилажење свих идентификованих препрека у овом процесу. Вујадиновић је скренуо пажњу да законска регулатива мора претрпети додатне измене које су у интересу и носилаца права јавне својине, али и корисника, у циљу остварења економских, финансијских и политичких користи од овог процеса. Добро управљање имовином, осим усклађених прописа, захтева стабилно годишње повећање буџетских прихода и мултидисциплинарни тимски рад обученог особља, додао је Вујадиновић.

Милена Радомировић, програм менаџер Сталне конференције градова и општина (СКГО), након представљања контекста реализације Програма Exchange 5, оценила је подршку управљању јавном имовином на локалном нивоу као прави потез за побољшање управљања и нивоа услуга у локалној самоуправи у циљу подстицања локалног развоја. По њеним речима, иако Програм не представља део правних тековина Европске није, свакако је важан као хоризонтална тема за многа питања у планским и инвестиционо захтевним поглављима у процесу придруживања. На крају уводних обраћања, Радомировићева је навела да ће искуства стечена кроз текуће пројекте послужити за препознавање добрих пракси које могу бити примењене у другим локалним самоуправама и унапређење правног оквира од значаја за управљање имовином на локалом нивоу.

Поделите ову вест:

There are no comments yet.

Оставите одговор

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

Величина слова