Program manifestacije počeo je u galeriji Ustanove „Kultura“ otvaranjem izložbe sa ovogodišnje likovne kolonije pod nazivom „Pljeskovo – Zelenika 2023″ . Na otvaranju manifestacije publici su se obratili direktor Ustanove „Kultura“ Milovan Jezdić i upravitelj fondacije „Račanska baština“ Nikola Vasiljević dok je o likovnoj koloniji govorio jedan od učesnika Milovan Dagović Dago. Tradicionalna likovna kolonija je ove godine imala međunarodni karakter uz učešće devet slikara: Elena Drombenkova, Vasa Dolovački, Viktor Zubko, Milovan Dagović, Branimir Ćirović, Aleksandar Dodić, Ana Gačić, Slađan Ignjatović i Goran Ekmeščić.
Na otvaranju manifestacije predstavljen je novi broj prestižnog Račanskog zbornika koji sadrži radove sa velikog naučnog skupa koji je u organizaciji Matice srpske bio deo programa ovogodišnje Ćirilične baštine. Na ovaj način su se povezale dve velike srpske i najveće bajinobaštanske kulturne manifestacije, prolećna „Ćirilična Baština“ i jesenji „Dani Rače ukraj Drine“. Iste večeri u sali bioskopa održana je predstava – duodrama „Patrijarh Pavle – Biti čovek među ljudima i neljudima“. Ova predstava rađena po tekstu Jovana Janjića, u režiji Milana Rusa, u izvođenju Milana Malbaše i Aleksandra Dunića, ima za cilj da kroz umetnički izraz iskaže autentičnu reč blaženopočivšeg Patrijarha Pavla koji je veliki deo svog monaškog života proveo baš u manastiru Rača kod Bajine Bašte.
Drugog dana manifestacije u galeriji „Kultura“ je promovisan Zbornika Udruženja književnika „Kiprijan Račanin“ iz Bajine Bašte – “Kiprijanov kladenac IX “. Tom prilikom su dodeljene i nagrade i priznanja najboljim pesnicima sa ovog međunarodnog literarnog konkursa. Prvu nagradu „Zlatni kladenac“ dobio je Marko Bačanović iz Varšave, „Srebrni kladenac“ su dobili Jovan Bundalo iz Beograda i Pavle Zeljić iz Lipničkog Šora. Treća nagrada “ Bronzani kladenac“ uručena je Jeleni Stanojević, Milijani Rajčić i Milici Tasić.
Iste večeri u gradskoj galeriji održana je veoma posećena projekcija filma „Sveti Jakov Tumanski“ koji osvetljava deo života ovog savremenog srpskog svetitelja. Film pokazuje ključne momente njegovog života – školovanje, rat, obrazovanje i prosvetiteljski rad, kao i potonje monašenje, stradanje i – nakon smrti, uzdizanje u Svetost.
U subotu je u gradskoj galeriji održana promocija knjige Dragiše Milosavljevića „Solotnik“ o srednjovekovnom zamku koji stražari na obroncima Tare u neposrednoj blizini Bajina Bašte. O knjizi su govorili Obrad Dodić i autor Dragiša Milosavljević. Autor knjige „SOLOTNIK“ – Istine i tajne srednjovekovnog grada Dragiša Milosavljević, istoričar umetnosti iz Užica. Na funkciji direktora Narodnog muzeja u Užicu bio je u periodu od 1992. do 2004. godine. Autor je više od 100 naučnih radova, tekstova i eseja iz oblasti istorije, arhitekture, istorije umetnosti, književnosti i narodnog graditeljstva. Knjiga je štampana u tiražu od 500 primeraka u izdanju Ustanove “ Kultura“ i JP Nacionalnog parka Tara.
U večernjim satima istog dana grupa „Iskon“ obradovala je sve ljubitelje etno muzike svojim nastupom u gradskom bioskopu.
Poslednjeg dana manifestacije, u nedelju posle Svete liturgije u manastiru Rači, svečano je dodeljeno veliko priznanje – Račanski pečat arhimandritu Ocu Savi Ristiću. Priznanje je ove godine dobio istinski Račanin i višedecenijski čuvar ove svetinje, nekadašnji iguman račanski, arhimandrit Sava Ristić, kao vredan i preduzimljiv omiljen u narodu čitavog Račanskog kraja. U ovaj manastir on je došao još davne 1962. godine. Postao je iguman 1985. godine, a od 1997. godine je arhimandrit i starešina manastira Rače i tu dužnost je obavljao sve do 2016. godine. U manastiru Rača i na manastirskim imanjima na Kaluđerskim Barama preduzeo je gradnju i proširenje brojnih objekata, bio je domaćin Njegovoj svetosti patrijarhu Pavlu i brojnim uglednim zvanicama prilikom osveštavanja konaka, riznice i biblioteke u Rači, kao i naučnicima, književnicima i umetnicima od samog početka održavanja manifestacije „Dani Rače ukraj Drine“.
Velika je čast da se arhimandritu Savi dodeli Račanski pečat – istakao je iguman manastira Rača German, koji je tom prilikom, ispred manastira Rača dodelio arhimandritu Savi još jedno priznanje – arhimandritski krst. U svojoj besedi arhimandrit Sava se zahvalio na dodeli visokog priznanja, uz podsećanje kako je sa svojim duhovnim ocem, igumanom Hrizostomom, predano radio na izgradnji i održavanju manastirskih zdanja.
Mnogo više bih se radovao ovom priznanju da smo uspeli da obnovimo skit Svetog Đorđa, ovu veliku svetinju, pa da se na tom mestu okupljamo povodom ovih svečanosti. Nadam se da ću i taj dan doživeti – istakao je u obraćanju arhimandrit Sava.
Na završnoj svečanosti ovogodišnjih „Dana Rače ukraj Drine“ dodeljeno je još jedno značajno priznanje. Ispred Fondacije Račanske baštine, Nikola Vasiljević uručio je posebnu zahvalnicu Blagojici Ristiću iz Rače „za očuvanje nasledstva Račanskog kraja“. Tako je ovaj vredni i dugogodišnji sakupljač i zapisivač, samouki hroničar, zaljubljenik u istoriju i predanja ovog kraja i veliki entuzijasta koji je imao i ogromnog udela u nastajanju manifestacije „Dani Rače ukraj Drine“ dobio zasluženo priznanje.
U prvom planu promotivnih materijala ovogodišnje manifestacije „Dani Rače ukraj Drine“ bilo je trenutno stanje rekonstrukcije zgrade za potrebe izgradnje Muzeja ćirilice kao centra buduće celine Dom ćirilice. Reč je o objektu nekadašnje škole u Rači, u neposrednoj blizini istoimene srednjovekovne svetinje, na kojoj uveliko traju građevinski radovi koje finansira Ministarstvo kulture kroz program „Gradovi u fokusu 2023“.
Na ovaj način se želela istaći veza između izuzetne kulturne, duhovne i naučne delatnosti čuvenih kaluđera Račana, njihovog značaja za očuvanje srpskog jezika i pisma i izgradnje prvog Muzeja ćirilice na srpskom govornom području. Kao što nedavno za Račane reče Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije oni su imali ne samo osećaj za značaj razumljivog jezika u misiji Crkve nego i svest o potrebi prilagođavanja pisma novom jezičkom dinamizmu, a budući kompleks Doma ćirilice će sigurno biti važno mesto za održavanje programa manifestacije koja već skoro tri decenije traje u Bajinoj Bašti.
