Пројектом је предвиђено увођење компостирање у домаћинствима, као и одвојено сакупљање и компостирање зеленог отпада са јавних површина, а који се тренутно одлаже на депонију. Главни циљ пројекта је смањење количина комуналног отпада који се одлаже на депоније.
„Зелени отпад“ чини око 18% комуналног чврстог отпада у Србији.
У скаду са Програмом управљања отпадом у Републици Србији за период 2022-2031. године, у оквиру прве фазе, кућно компостирање ће бити успостављено у приградским/сеоским домаћинствима у свим општинама до 2032.
Пројектом је предвиђено да општина Бајина Башта добије 381 пластични кућни компостер, запремине 420 литара који ће бити подељени власницима који желе да сами компостирају, у рубним деловима града. За остала домаћинстава у градској средини предвиђен је систем сакупљања биоотпада, од врата до врата. У том случају користиће се вреће од 90 до 120 литара за вишекратну употребу. Пројектом је планирано да наша општина добије 2.128 врећа. Зелени отпад сакупљен из врећа, овдашње комунално предузеће одлагаће на локацију предвиђену за локалну компостану.
Говорећи о опреми из пројекта, најављено је да ће за нашу општину бити набављен камион ауто-смећар од 16м³, шредер за дробљење, мобилна сецкалица, превртач компостне гомиле, рото сито, трактор са полу-приколицом и стационарана колска вага. Предуслов за добијање помените опреме је дефинисана локација за потребе третмана која је у власништву општине, нагласили су представници пројектног тима.
У оквиру пројекта предвиђена је и адекватна медијска кампања.
Пројекат се спроводи кроз Програм развоја инфраструктуре животне средине 2 (ЕИСП2) који финансира Краљевина Шведска.
