САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Општина Бајина Башта ускоро добија Центар за рециклажни отпад

Укупна вредност пројекта око 200 хиљада евра

Бајина Башта, 25. март 2016. – Данас је у општини Бајина Башта свечано потписан Меморандум о разумевању за изградњу Центра за рециклажни отпад, који ће допринети ефикаснијем систему управљања отпадом у овој општини. Меморандум је потписан између Министарства пољопривреде и заштите животне средине, Регионалног центра за управљање отпадом (РЦУО) „Дубоко“, општине Бајина Башта и међународне организације Интернатионал Манагемент Гроуп (ИМГ).

Са стопом рециклирања од преко 14%, Бајина Башта је најуспешнија општина у Србији.  Донацијом од око 200.000 еура (174.810 евра донирала је Шведска, док је 15.740 евра обезбедила општина Бајина Башта) омогућиће се изградња Центра за рециклажни отпад и куповина камиона ауто-смећара чиме ће се ниво услуге за грађане Бајине Баште подићи на виши ниво.

„Изградњом Центра за рециклажни отпад направићемо корак даље, јер ћемо поред постојећег система примарне сепарације отпада, грађанима омогућити да одлажу отпад који припада посебним токовима отпада (истрошене батерије, акумулатори, неонске сијалице, електронски и електрични отпад), као и кабасти отпад на за то предвиђеном месту. Такође, део овог пројекта подразумева и набавку модерног возила које ће нам омогућити ефикасније сакупљање отпада и смањити цену трошкова транспорта“, навео је Радомир Филиповић председник општине Бајина Башта.

Годишње се у Србији произведе 2.5 милиона тона отпада. Раздвајање отпада у домаћинствима гарантује довољно висок квалитет отпада, који се касније може користити у преради и рециклажи.

„Раздвајањем отпада у домаћинствима, могу се од милион тона отпада, направити милиони евра у српској економији и што је најважније – свако од нас појединачно је томе допринео. Изградњом Центра за рециклажни отпад у Бајиној Башти значајно ће се допринети и успешности рада Регионалног центра за управљање отпадом „Дубоко“, који представља један од 8 регионалних центара за управљање отпадом у нашој земљи. Србија треба да има 26 оваквих регионалних центара, као и да ниво раздвајања отпада и рециклаже подигнемо са 5% на 50%, па можемо да закључимо да је пред нама велики посао“, истакла је Стана Божовић, државна секретарка Министарства пољопривреде и заштите животне средине и похвалила пример добре праксе у Бајиној Башти која са 14% прикупљеног рециклажног отпада значајно надмашује национални просек.

„Од почетка прикупљања примарно селектованог отпада (отпада који се може даље рециклирати) на територији Бајине Баште приметан је константан раст прикупљених количина, који по квалитету достиже највише критеријуме прописане за Регионални центар „Дубоко“, навео је директор овог центра Недељко Милосављевић и додао да је у 2016. години планирано да се на територији општине Бајина Башта прикупи 5.300 тона комуналног отпада и да од те количине 750 тона буде примарно селектовано, што у односу на 2015. представља повећање за нешто више од једне трећине, али и да је и сигуран да ће са овом донацијом Бајина Башта у томе и успети.

Јохн Глазеброок, менаџер програма ИМГ, истакао је да савремено управљање отпадом захтева више разумевања и ангажман грађана. „Потребно је да схватимо да сви ми стварамо отпад и да морамо преузети део одговорности како не бисмо загађивали место у којем живимо. Морамо да одвајамо рециклажни отпад, јер ћемо тиме осигурати безбедно уклањање опасних материјала, и моћи да захтевамо добар квалитет услуге у замену за наше накнаде и таксе. Центар за рециклажни отпад ће омогућити свим грађанима да донесу отпад који није погодан за одлагање у кантама или комуналним контејнерима на улицама. Овај пројекат има за циљ да допринесе чистијем ваздуху, чистијем земљишту и чистијој води на мале, али значајне начине“, навео је он.

Центри за рециклажни отпад су предвиђени Националном стратегијом за управљање отпадом и Регионалним планом за управљање отпадом као општински објекти који треба да помогну грађанима да отпад погодан за другу намену или рециклажу, кабасти отпад, секундарне сировине (папир и картон, метал, стакло, пластика), као и отпад који припада посебним токовима отпада (отпадне гуме, батерије и акумулатори, електрични и електронски отпад) однесу на погодну, чисту и безбедну локацију.

Поделите ову вест:

There are no comments yet.

Оставите одговор

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

Величина слова